Együttélés egy felnőtt ADHD-s partnerrel.
- Barbara Hendrich
- 2022. okt. 17.
- 1 perc olvasás

A legtöbb ADHD-s partnerrel együtt élő nem tudja, hogy a párja működését az ADHD tünetei befolyásolják és ezek nem akaratlagosak. A nem ADHD-s partner feltételezi, hogy partnere ugyanúgy működik, képes észben tartani születésnapokat, múltbéli eseményeket vagy visszaidézni 3 héttel korábbi beszélgetést és csalódik, frusztrált lesz amikor észleli ennek hiányosságát. Fontos megérteni az ADHD párkapcsolatra bíró jellemzőit annak érdekében, hogy a kialakult negatív cirkularitást elkerüljük.
A gyakran negatív ciklusként kialakult rendszerben a partner átveszi a felelősséget a másiktól, folyamatosan visszatérő szituáció lesz a hibáztatás, emlékeztetés folyamatokra, amely egy gyermek-szülő kapcsolatot eredményezhet, a játszmákat felerősíti. A gond az, hogy házasságkötéskor nem erre szerződtünk!
Hogy éli meg az ADHD-s partner?
Az ADHD-s partner érezheti inkompetensnek magát, a megjelenő szégyent gyakran felváltja a harag („pedig én megpróbálom, miért nem jó? „) nem lát egészlegességében a problémára, arra, hogy mit kellene változtatni és bizonyos helyzeteket unalmasnak is megélhet. Önbizalma, önképe negatív irányba romlik. A folyamatos felelősségrevonás, hibázás miatt az intim kapcsolat átalakul szülő-gyermek viszonyrendszerré. A bonyolultabb, komplexebb feladathelyzetekben szorongása felerősödhet, frusztrálttá válhat, belső nyugtalanságát nehezen képes oldani, a kritikákra erőteljesen reagál.
Terápiás folyamatainkban segítünk a pároknak a speciális ADHD működés jellemzői mentén megérteni, megszüntetni a kialakult folyamatot. A terápiás beavatkozás segít a kialakult negatív és visszatérő élethelyzeteken változást eszközölni.
Comentarios