top of page

Gyermek ADHD

Az ADHD angol betűszó: Attention Deficit Hiperactivity Disorder, magyarul a hiperaktivitás-figyelemzavar tünetegyüttesének jelölése, a központi idegrendszer átlagostól eltérő működése. Gyermekeknél számos módon jelentkezhet, és az egyes tünetek súlyossága személyenként eltérő lehet.

Egy ADHD-s gyerek iskolás korára már annyi negatív visszajelzést kaphat, amitől az önbizalma alacsony lehet, ezért az elfogadás és a támogatás kulcsfontosságú az ADHD-személyek számára, hogy kibontakoztathassák  egyedi képességeiket. Az a sajátos mód, ugyanis ahogyan az ADHD-s agy működik minden esetben rejt magában az átlagtól eltérő, értékes potenciált is.

Jellemzők

 Gyermekeknél a figyelmetlenség az ADHD elsődleges tünete, ugyanakkor elsőre ellentmondásosnak tűnő formában jelentkezik vagy figyelemhiányként vagy tartós koncentrációként. Ugyanaz a gyermek aki nehezen jegyzi meg a több lépéses kérést, annyira belemerülhet egy videójátékba, hogy a külvilág órákra teljesen eltűnik és több lépéses bonyolult feladatokat is könnyedén végrehajt közben. Gyakran váltogatják tevékenységeiket, könnyen elveszíthetik érdeklődésüket.
Hiperaktivitás: Folyamatos mozgásban vannak, nehezen ülnek nyugodtan, még amikor az elvárások ezt követelnék meg tőlük (például az iskolában vagy étkezések alkalmával).
Impulzivitás: Meggondolatlanul cselekedhetnek, nehezükre esik várni vagy sorban állni, és gyakran megszakíthatnak másokat, vagy beleszólnak beszélgetésekbe.
Szervezési problémák: Nehézségeik lehetnek a feladatok és tevékenységek tervezésében és befejezésében, gyakran tűnhetnek szétszórtaknak vagy rendetlennek. Az iskolában elhagyják/elveszítik tárgyaikat, elfelejtenek dolgokat.
Tanulási kihívások: Bár nem minden ADHD-s gyermeknél jelentkeznek tanulási nehézségek, sokuknál előfordulhat, hogy nehezebben sajátítanak el új információkat, vagy küzdenek az iskolai teljesítménnyel kapcsolatos elvárásokkal.
Érzelmi ingadozások: Gyors hangulatváltozásokat tapasztalhatunk náluk, és néha nehezebben kezelik az érzelmeiket, mint társaik.

gyerek adhd1(1).jpg
Budapesti terápiás központ ADHD-s gyerekek szüleinek indított képzés, edukációs nap.

Fontosnak tartjuk...

Azok a szülők, akik ADHD-s gyermeket nevelnek, pontosan tudják, hogy milyen nehéz kézben tartani a gyermek és a család életének a hétköznapjait. A szülők számára napi szintű küzdelmet jelent a gyermekek viselkedéséből fakadó kihívásokkal való boldogulás, sajnos sokszor azonban sikertelenül.
A szülők abból indulnak ki, hogy a gyermeküknek milyennek kellene lennie, mit kellene csinálnia, vagy mit kellene tudnia. A hangsúlyt ehelyett sokkal inkább arra kéne helyezni, hogy a gyermek milyen valójában, mit tud csinálni és mit tud jelenleg.

 

Hogyan tudunk segíteni?

gyerek adhd2(1).jpg

Gyermekek ADHD vizsgálata

ADHD vizsgálatra akkor érdemes elvinni a gyermeket, ha a korábban felsorolt ADHD-ra jellemző tünetek egyike vagy többje is megfigyelhető hosszabb időn keresztül, és ezek a viselkedések jelentősen befolyásolják a gyermek iskolai teljesítményét, társas kapcsolatait vagy mindennapi életét.
Az ADHD specifikus vizsgálatok során szakértő csapatunk segítségével részletes értékelést és diagnózist biztosítunk az érintettek számára.  


ADHD szülőcsoport

Az ADHD szülőcsoport egy olyan havonta megrendezésre kerülő egy napos foglalkozás, amelyet az ADHD-val élő gyermekek szüleinek hoztunk létre a támogatás, az információcseré és az erőforrások megosztása érdekében.
Az ADHD szülőcsoportunknál kiemelten fontosnak tartjuk a szülők edukációját és támogatását. Ezek a havi foglalkozások lehetőséget kínálnak az érintetteknek, hogy információkat szerezzenek az ADHD-ről, annak kezeléséről és az elérhető erőforrásokról. Emellett gyakran konkrét hétköznapi eszközöket mutatunk be a szülőknek, amelyek segíthetnek a mindennapi kihívások kezelésében.

 

ADHD Specifikus családterápia



A családterápia lehetővé teszi a családtagok számára, hogy jobban megértsék az ADHD-t és annak hatásait a családra. Segít a kommunikáció javításában, a konfliktusok kezelésében és az együttműködésben a gyermek támogatása érdekében. A terapeuta segíthet az érzelmek azonosításában és megértésében, valamint hatékonyabb kommunikációs stratégiák kidolgozásában a családon belüli érzelmek megosztására és kezelésére. Szakemberünk segíthet konkrét otthoni gyakorlatok és stratégiák kidolgozásában, valamint azok végrehajtásának és az eredmények monitorozásának módjában.
 

Gyakori kérdések

kávézós kép.jpg

Kapcsolat

Amennyiben kérdése lenne a szülő csoporttal kapcsolatban keressen minket bizalommal!

bottom of page